[ Kalauz | SzePi ]

  • Bevezetés
  • Az iskola munkarendje
  • Az iskolán kívüli élet
  • Kollégiumi házirend

    Az iskola munkarendje

    A tanítás menete

    Az első tanítási óra 8 órakor kezdődik. A tanítás 45 perces órákkal és 10 perces szünetekkel folyik. A harmadik órát 15 perces szünet követi. A hatodik óra 40 perces.

    Az első óra előtt tíz perccel minden tanulónak az iskolában kell lennie a napi órákhoz szükséges felszereléssel és az ellenőrzőjével.

    A becsöngetést követően a tanulók csendben állva várják a tanárt, majd miután megérkezett, a "Laudetur Jesus Christus!" köszöntéssel fogadják, óra végén pedig ugyanígy búcsúznak tőle. Állva maradnak a hetes jelentése alatt is. Az osztályba érkező hivatalos látogatót szintén felállással és az előbbi köszöntéssel üdvözlik.

    A tanítás imádsággal kezdődik és végződik. A szaktantermekben (fizikum, nyelvi tantermek stb.) tartott órák előtt a tanulók csendben és rendben várják a szaktanár engedélyét a terembe való bevonuláshoz, azután pedig az adott hely munkarendjét követik.

    Az órák közötti szüneteket felfrissülésük érdekében az udvaron töltik a diákok; a tanteremben csak a hetesek maradhatnak. A bejáratok előtti lépcsőn és a földön nem szabad ülni.

    Az igazgatói körözvényt a tanulók állva hallgatják végig, kivéve, ha a hirdetés feljegyzést kíván.

    Tanítási idő alatt a tanulók csak az osztályfőnök engedélyével hagyhatják el az iskolát. Tanítási időben orvosi vizsgálatra is csak az osztályfőnök tudtával és beleegyezésével szabad elmenni. Ha ő nem érhető el, az igazgatótól vagy helyettesétől lehet engedélyt kérni.

    A tanítás végeztével csak tanári engedéllyel tartózkodhatnak tanulók az iskola épületében.

    Viselkedés

    A tanulók magatartása, viselkedése legyen összhangban annak a közösségnek az értékrendjével, amelynek tagjai! Vállalják hovatartozásukat!

    Az iskolában és az iskolán kívül is udvarias köszönéssel üdvözöljék tanáraikat, az iskola dolgozóit, iskolatársaikat. Az iskolába látogató idegenekkel szemben is legyenek udvariasak!

    A folyosókon, az udvaron, az utcán kulturáltan közlekedjenek, óvják egymás és a maguk testi épségét.

    A tanulók öltözködjenek ízlésesen, hajuk és ruházatuk ápolt és mindenfajta szélsőségtől mentes legyen. Kövessék ebben osztályfőnökük útmutatását. Lehetőleg ne hordjanak ékszereket.

    Az iskolai ünnepélyeken, színházlátogatáskor stb. az alkalomhoz illő öltözetben kell megjelenni.

    Az oktatáshoz nem kapcsolódó tárgyakat az iskolába hozni nem szabad.

    Lelkiéletünk közös alkalmai

    Az iskola lelkiségéhez hozzátartozik, hogy a teremtett világ iránti vallásos tiszteleten, a "pietáson" túl vannak kifejezett alkalmai is az imádságnak és a lelki életnek. Közös reggeli imán vehetünk részt 1/2 8-kor a Felsővárosi Plébániatemplomban, imádsággal kezdjük és zárjuk a tanulást, és rövid fohász a "Laudetur Jesus Christus!" köszöntés is.

    Vasárnaponként 18 órakor diákmisén veszünk részt. Erről el lehet kéredzkedni az osztályfőnöknél írásos szülői kérelemmel, a hónap harmadik vasárnapját kivéve. A vasárnapi diákmisére a főépület előtti kert bejárata mellett gyülekeznek a tanulók osztályfőnökük vezetésével 17.50-ig. A szentmisére ünnepi öltözetben jelenjenek meg.

    Közös szentmisével ünnepeljük meg jelesebb rendi és egyházi ünnepeinket, a tanév elejét és végét is.

    Rendszeresen tartunk lelki napot (rekollekciók), időről időre közös bűnbánati liturgián veszünk részt, nagyböjtben pedig többnapos lelkigyakorlattal készülünk húsvét ünnepére.

    Feladatok

    Minden tanuló felelős az osztály, illetve az iskola rendjéért, tisztaságáért. Az iskola felszerelésében tapasztalt meghibásodást haladéktalanul jelenteni kell az osztályfőnöknek, a szaktanárnak vagy az ügyeletes tanárnak. Az oktatás során használt eszközöket (audio-vizuális eszközök, laboratóriumi berendezések, számítógépek stb.) a tanulók csak tanári engedéllyel üzemeltethetik.

    A hetesek kötelessége:

    A szaktanárok és az osztályfőnök különféle felelősöket jelölhetnek ki akár az osztály- vagy a szaktanteremben található audiovizuális eszközök, akár a szertárak fölszerelésének rendben tartására vagy előkészítésére. Õk a rájuk bízott eszközökkel kapcsolatban anyagi felelősséggel tartoznak.

    A tanulószoba

    Azoknak a szegedi és Szeged környéki diákoknak, akik otthon nem tudnak megfelelő környezetben tanulni, lehetőségük van tanulószobára járniuk. Jelentkezni illetve a tanulószobáról kiiratkozni az igazgatónak címzett, írásban benyújtott szülői kérelemmel lehet. A hiányzásokat a délelőtti mulasztásokhoz hasonlóan igazolni kell.

    A tanulószoba rendjét a diákotthoni házirend határozza meg.

    Szakkörök

    Az iskola tanulói közös tanulmányi tevékenységük megszervezésére szakmai diákkörökbe jelentkezhetnek a szervező szaktanárnál. Osztályszintű szakkör az osztályfőnök, több osztályt érintő diákkör az igazgató jóváhagyásával szervezhető.

    A szakkörök munkája – az énekkart kivéve – október 1. után kezdődik és május 1-ig tart.

    Fakultáció

    Az utolsó két évben két választott tantárgyat nagyobb óraszámban, elmélyültebben lehet tanulni. Ezekre az úgynevezett fakultációkra a szaktanár és az osztályfőnök jóváhagyásával az igazgatónak címzett írásos szülői kérelemmel jelentkezhet a tanuló. A választandó fakultációs tárgyból jó eredménnyel kell rendelkeznie. Végzett munkáját érdemjeggyel értékelik, amelyet a bizonyítványban is feltüntetnek.

    Könyvtár, olvasó, számítástechnikai terem

    Az iskolában könyvtár is található, amelyet meghatározott rend szerint lehet igénybe venni. A kikölcsönzött könyvek állagára vigyázzunk, a kölcsönzési határidőt tartsuk be! A könyvtárhoz tartozik a főépületben levő olvasóterem (I. em. 16.). Az itt elhelyezett könyvek nem kölcsönözhetők, a könyveket használat után a polcra vissza kell helyezni.

    Az iskola számítástechnikai terme szintén külön rend szerint vehető igénybe. Erről a szaktanár rendelkezik. A teremben csak a szaktanár által kijelölt felelős jelenlétében lehet tartózkodni. Enni sem itt, sem a könyvtárban, sem az olvasóban nem lehet.

    Menza

    A gimnázium ebédet biztosít tanulóinak kedvezményes áron. Ezt a szülő írásban kérheti az iskolától. Az ebéd árát előre kell fizetni egy-egy hónapra. Az étkezési díjak befizetéséről, az étkezés idejéről és feltételeiről az érintett tanulók tájékoztatást kapnak.

    Az ebéd a diákotthoni ebédlőben történik hatos csoportokban, önkiszolgáló módszerrel. Étkezések alatt különösen is ügyelni kell a kulturált viselkedésre, az ebédlői berendezésre, az ételek megbecsülésére. A bevonulás is rendben, fegyelmezetten történjék! Minden nap két-két osztály nem kollégista tanulói felelnek az ebédlő rendjéért és tisztaságáért. A fegyelmezetleneket – rövidebb vagy hosszabb időre – eltiltjuk a menzai étkezés lehetőségétől.

    Egészségvédelem

    Minden tanuló óvja saját és mások egészségét, tartsa meg az egészségvédelmi, balesetelhárítási és tűzvédelmi előírásokat!

    A dohányzás és szeszes ital fogyasztása az iskola minden tanulója számára tilos.

    Az iskolaorvos hetente tart ügyeletet, elsősorban a kollégisták számára. A szegediek és a bejárók inkább saját orvosukat keressék föl! Orvosi vizsgálatra és kezelésre délelőtt csak akkor menjenek, ha tanítási időn kívül nincs rá lehetőség, vagy sürgős egészségügyi ellátásra szorulnak! Az iskolában vagy iskolai kiránduláson történt balesetet, sérülést azonnal jelenteni kell a foglalkozást vezető tanárnak, esetleg az igazgatónak.

    Közös kirándulások és túrák

    Alkalomszerűen közös kirándulásokon veszünk részt – hétvégeken, a téli és a tavaszi szünetben, síszünetben, nyáron. Ezek általában nem kötelezőek, de a közösség épülése érdekében, valamint a testi-szellemi gyarapodás miatt, tanulóink számára erősen ajánljuk.

    Kötelezőek viszont az évi osztálykirándulások; ezekről csak előzetes igazgatói engedéllyel lehet távol maradni. A közös kirándulások során betartandó sajátos szabályokat a kirándulást vezető tanár ismerteti.

    Diákönkormányzat

    A tanulók érdekeik képviseletére diákönkormányzatot hozhatnak létre. Ennek két fóruma van: osztályszintű (Osztály Diákbizottság) és iskolaszintű (Iskolai Diákbizottság). Ezek saját működési szabályzattal rendelkeznek.

    A tanuló munkájának és magatartásának értékelése

    Bizonyítvány és kategóriák
    Minden tanulónak joga van tanulmányi eredményének, magatartási és szorgalmi fokozatának megokolt és rendszeres értékeléséhez, jegyeinek megismeréséhez és rögzítéséhez. Ezt szolgálja a félévi és tanév végi értesítőn kívül, hogy körülbelül kéthavonta megállapítjuk az utóbbi időben nyújtott szaktárgyi eredményeket (kategória).

    A szorgalom értékelése

    A magatartás értékelése

    dugo@szepi.hu