[ Kalauz | SzePi ]

  • Bevezetés
  • Az iskola munkarendje
  • Az iskolán kívüli élet
  • Kollégiumi házirend

    Az iskolán kívüli élet

    A Házirend természetesen kevesebbet szól az iskolán kívüli életünkről. Itt elsősorban szüleink vezetése, a család szempontjai legyenek irányítóink!

    Kikapcsolódás

    Tanulóink soha ne feledjék, milyen intézménynek tagjai! Ennek szellemében válasszák meg kikapcsolódásuk módját, helyét és idejét! Ne látogassanak olyan helyeket, amelyek iskolánk szellemétől idegenek! Késő éjjel ne tartózkodjanak a szülői házon kívül!

    Rendszeres elfoglaltság iskolán kívül

    A tanuló minden rendszeres iskolán kívüli elfoglaltságához, szervezeti vagy sportegyesületi tagságához iskolai engedély szükséges. Az engedélyt a szülők írásbeli kérésére – az osztályfőnökkel megbeszélve – az igazgató adja meg. Az engedély írásban rögzített, és legfeljebb egy tanévre szól.

    Személyautó és motorkerékpár használata

    A tanulók utcán gyalog és járművel mindig a szabályok megtartásával közlekedjenek! Diáktársaikat személygépkocsival és motorkerékpáron szállítaniuk csak az összes érintett szülő tudtával szabad. Iskolába ne járjanak személyautóval!

    Fegyelmi és kártérítési kötelezettségek

    Az a tanuló, aki megszegi a házirendet, figyelmeztetésben, ismételt vétség vagy súlyosabb kihágás esetén fegyelmi büntetésben részesül. A figyelmeztetések fokozatai: szóbeli és írásbeli. A írásbeli fegyelmi büntetés fokozatai: szaktanári, osztályfőnöki és igazgatói intő, iskolából való kizárás.

    A rend és a tisztaság teszi otthonossá az iskolai környezetet. A tanulók vigyázzanak az épület, a berendezések épségére, rendjére! A közösségi és személyi tulajdon rongálóit kártérítési kötelezettség terheli. A rongálásokat – ha nem szándékosan történtek is – jelenteni kell az osztályfőnöknek vagy valamelyik szaktanárnak.

    Bármiféle hirdetést vagy plakátot csak engedéllyel szabad kifüggeszteni az iskola területén.

    Hivatalos ügyek

    A tanulók hivatalos ügyeiket az iskolai irodában intézhetik az erre kijelölt időben.

    Hiányzások és igazolásuk

    A tanuló köteles az iskolai foglalkozásoktól való távolmaradását igazolni.

    A két napnál nem hosszabb betegségből eredő hiányzásokat - egy tanévben legfeljebb három alkalommal - a szülő igazolja. Ennél hosszabb betegség esetén orvosi igazolás szükséges. A hiányzásokat bevezetjük az osztálynaplóba és az ellenőrzőbe. Az igazolást köteles a tanuló a hiányzás utáni első tanítási napon - de legkésőbb egy héten belül - bemutatni. Ellenkező esetben a hiányzás igazolatlannak minősül. Igazolatlan hiányzás terheli a tanulót akkor is, ha sorozatosan késve érkezik az iskolába. Három késés egy igazolatlan órát jelent. Az igazolatlan óra fegyelmi vétségnek minősül. Ha az igazolatlanul mulasztott órák száma eléri a heti tanítási órák számát, a mulasztót törüljük a tanulók névsorából.

    Az előre várható hiányzásokat a gondviselő az ellenőrzőben jelezze az osztályfőnöknek. Egy napra az osztályfőnök, több napra az igazgató engedélyezhet távolmaradást az iskolai foglalkozásokról.

    Az előre nem látható hiányzásokat és azok okát – a hiányzás első napján – személyesen vagy telefonon be kell jelenteni az osztályfőnöknek.

    A szülőkkel való kapcsolattartás

    Az iskola és a szülői ház kapcsolatát szolgálják a fogadóórák, a szülői értekezletek, valamint az ellenőrző könyv. Az ellenőrzőbe a tanulónak minden jegyet be kell vezetnie. A szülő aláírásával igazolja, hogy tudomása van a szerzett érdemjegyekről és beírásokról.

    A szülői ház és az iskola közötti jó kapcsolat diákjaink eredményes nevelődésének elengedhetetlen feltétele. Ezért igyekszünk, hogy az iskolai élet szabta formális érintkezések mellett olyan együttléteink is legyenek, amelyek révén valóban jó viszony alakulhat ki a szülők és a tanárok között. Természetesnek tartjuk, hogy a vasárnapi diákmiséken, évnyitón és évzárón, egyházi, rendi és iskolai ünnepeinken tanulóink szülei is részt vesznek. Időszakos iskolai tájékoztatónkkal értesítjük a szülőket és iskolánk barátait az intézmény életének alakulásáról. Szívesen fogadjuk a szülők észrevételeit, javaslatait, segítségét. Ezt szolgálja az Iskolaszék működése is.


    A piarista közösség szülőkből, volt és jelenlegi diákokból, tanárokból és szerzetesekből áll – jóllehet mindegyikünk más-más módon kapcsolódik ehhez a közösséghez. Munkánk végzése során mindig tudatában kell lennünk annak, hogy nem magányosan, hanem közösségben tevékenykedünk, és hogy közös vállalkozásunk sem egy elszigetelt csoport ténykedése, hanem mindnyájan az egyház nagyobb közösségében élünk.


    szaszi@szepi.hu